GALERIE FOTO/VIDEO:Meciul amintirilor. Știința Bacău, la 30 de ani de la câștigarea Cupei Cupelor. Întâlnire de suflet cu legendele handbalului românesc și european

HAI, ȘTIINȚA!, imnul care la sfârșitul anilor ”80 a călăuzit fetele din Bacău spre culmile performanței în handbalul național și european a răsunat din nou astăzi în Sala Sporturilor din Bacău. Atmosfera a fost una extraordinară, la aniversarea a trei decenii de când Știința Bacău a intrat în istorie și a câștigat Cupa Cupelor, devenind cu această ocazie prima și singura echipă feminină din Moldova cu o asemenea reușită. În fața unui public prea puțin numeros pentru importanța momentului, în ciuda faptului că accesul în sală a fost gratuit, și-au făcut apariția, la fel ca în prima tinerețe, legende ale handbalului românesc și european: Mariana Tîrcă (2.046 goluri), cea mai tehnică handbalistă a României, antrenoarea echipei Corona Brașov, Maria Torok Duca, singura jucătoare cu patru Champions League câștigate, și fosta campioană mondială de tineret, băcăuanca Narcisa Lecușanu. Surpriza a constituit-o băcăuanca Iulia Curea, căpitanul echipei CSM București, singura care a jucat în cele două meciuri de astăzi, la două echipe diferite. Primul joc a adus față în față actuala echipă a Științei și pe cea din anii 1990/ 2000, iar de la ora 11.00 s-a disputat meciul vedetă Știința Bacău – Chimistul Râmnicu Vâlcea. Băcăuancele l-au avut pe bancă pe Costel Petrea, în teren pe Ioana Vasilca, Angela Brândușoiu, Marilena Petrea, Lidia Drăgănescu, Narcisa Lecușanu, Maria Borcea, Gabi Manea, Cati Marian (primul căpitan al Științei), Eva Darvaș, Marinela Matei, Adriana Popa și Mariana Tîrcă. La manifestarea de astăzi a fost prezent și multiplul fost campion mondial Cristian Gațu. Acesta a fost premiat de organizatorii proiectului „Cupa Cupelor 1989- 2019: trei decenii de istorie” pentru întreaga sa contribuție adusă handbalului. Un premiu special a primit și Florin Filioreanu, ani de-a rândul comentator la Sala Sporturilor, pentru promovarea handbalului. Toate jucătoarele au primit medalii, iar o copie a Cupei Cupelor câștigată de Știința Bacău a fost înmânată Marianei Tîrcă de Sorin Brașoveanu, președintele Consiliului Județean Bacău. Acesta i-a adresat felicitări Gabrielei Manea, cea care a avut ideea aceste întâlniri peste ani.

Remember 30

Din lotul echipei care a câștigat în urmă cu trei decenii Cupa Cupelor au făcut parte: Ioana Vasîlca, Eugenia Jitaru, Marlena Petrea, Eva Darvaş, Adriana Popa, Filofteia Danilof, Georgeta Voinea Cervenciuc, Gabriela Antoneanu, Lidia Butnăraşu, Elena Ciubotaru, Ionela Turluianu, Emilia Luca, Laurica Lunca, Angela Brânduşoiu, Marinela Matei Petrea. Traseul Științei în sezonul europen 1988/189 a fost unul impresionant:Ştiinţa Bacău – Izmir Belediyese 38-17 şi 38-18; Ştiinţa Bacău – Empor Rostok 24-22 şi 19-20; calificare milimetrică la un gol, obţinută în meciul retur de la Rostok; Știinţa Bacău – Vasas Budapesta 32-20 şi 31-21; Ştiinţa Bacău – ŢSKA Sept. Zname Sofia 32-20 şi 22-22; ŞTIINȚA BACĂU – KUBAN KRASNODAR 22-19 şi 22-22, FINALA. Antrenori Mihai Pintea şi Costel Petrea, medic Dan Chelariu.