Polițiștii din județele Bacău și Satu Mare, împreună cu procurorii DIICOT, au efectuat marți trei percheziții la locuințele unor români suspectați că au clonat carduri de alimentare utilizate la benzinăriile din Franța.
Ancheta a fost desfășurată la solicitarea Tribunalului Judiciar din Bordeaux, în cadrul unei investigații care vizează destructurarea unei grupări de criminalitate organizată. Aceasta ar fi fost activă între iulie 2023 și octombrie 2024, perioadă în care a copiat ilegal datele de pe cardurile de plată și a realizat clone pentru a alimenta fraudulos cu carburant.
Ce au găsit polițiștii?
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat:
Laptopuri
Telefoane mobile
Mijloace de stocare a datelor
Carduri bancare și nebancare
Înscrisuri și alte mijloace de probă
Totodată, un mandat european de arestare a fost pus în aplicare față de una dintre persoanele cercetate.
Români arestați anterior în Franța
Aceasta nu este prima acțiune împotriva grupării. În noiembrie 2024, autoritățile franceze au efectuat patru percheziții domiciliare, cu sprijinul autorităților române. Atunci au fost confiscate:
Sume de bani și criptomonede
Dispozitive artizanale pentru fraude financiare
Autovehicule folosite la comiterea infracțiunilor
În urma acestor acțiuni, cinci cetățeni români au fost arestați preventiv în Franța.
Ce acuzații planează asupra suspecților?
Ancheta vizează mai multe infracțiuni, inclusiv:
???? Constituire a unui grup infracțional organizat
???? Fraudă informatică
???? Efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos
???? Acces ilegal la un sistem informatic
???? Operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice
Perchezițiile au fost realizate în baza unui Ordin European de Anchetă, iar polițiștii români au colaborat cu autoritățile judiciare franceze.
Intervenția a fost sprijinită de jandarmii Grupării Mobile Bacău și ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Satu Mare.
Sursa: Newsinn