FOTBAL: BRAZILIA A CÂŞTIGAT IN EXTREMIS ÎN CHILE, ÎN PRELIMINARIILE CM 2026

Selecţionata Braziliei a obţinut victoria in extremis în deplasare cu Chile, cu scorul de 2-1, joi, în preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale de fotbal din 2026.

Chilienii au deschis scorul rapid, prin Eduardo Vargas (2), dar Selecao a egalat chiar înainte de pauză, prin debutantul Igor Jesus (45+1). Victoria oaspeţilor a fost adusă de Luiz Henrique (89), atacantul echipei Botafogo.

Argentina, campioana mondială en titre, a remizat cu Venezuela, 1-1, în deplasare.

Selecţionata Albiceleste, cu Lionel Messi integralist, a marcat prima, prin Nicolas Otamendi (13), din pasa starului de la Inter Miami, ”Vinotinto” egalând în partea secundă, prin Salomon Rondon (65).

Bolivia, revelaţia acestei campanii, a învins Columbia, finalista Copa America 2024, cu 1-0, prin golul lui Miguel Terceros (58), în ciuda faptului că a jucat din minutul 21 în zece oameni. Bolivia a pus astfel capăt unei serii de 13 meciuri fără victorie în faţa Columbiei.

Rezultatele de joi:
Bolivia – Columbia 1-0
A marcat: Miguel Terceros 58.
Cartonaş roşu: Hector Cuellar (Bolivia) 21.

Venezuela – Argentina 1-1
Au marcat: Salomon Rondon 65, respectiv Nicolas Otamendi 13.

Ecuador – Paraguay 0-0

Chile – Brazilia 1-2
Au marcat: Eduardo Vargas 2, respectiv Igor Jesus 45+1, Luiz Henrique 89.

Meciul Peru – Uruguay este programat vineri.