FCSB a câștigat Supercupa României după ce a învins cu 3-0 Corvinul Hunedoara

FCSB triumfă în Supercupa României, învingându-l pe Corvinul Hunedoara

FCSB a cucerit Supercupa României după o victorie categorică cu 3-0 împotriva echipei Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României, într-un meci incendiar susținut pe teren propriu, în Ghencea.

Partida a debutat cu o presiune constantă din partea echipei Corvinul, însă scorul a fost deschis de FCSB în minutul 21, când David Miculescu a marcat cu capul din apropiere, după respingerea portarului adversar la un șut al lui Baba Alhassan.

În repriza a doua, FCSB a dominat clar jocul, iar Marius Ștefănescu a reușit să majoreze scorul la 2-0 în minutul 52, cu un șut senzațional în colțul lung al porții. Tot el a ratat o ocazie importantă în minutul 72, trimițând mingea direct în portarul lui Corvinul, Lefter.

În minutul 80, FCSB a închis tabela la 3-0 prin golul marcat de Luis Phelipe de la doar șase metri, în fața unei porți goale.

Meciul s-a încheiat cu o ratare din partea lui Marius Ștefănescu în minutul 90, când mingea a trecut mult peste poarta lui Lefter. Cu această victorie, FCSB a deschis noul sezon fotbalistic cu succes, adăugând un nou trofeu în palmares.
Sursa: Realitatea de Arges