Nicușor Dan a promulgat legea care le interzice agresorilor sexuali condamnați să mai lucreze în școli, spitale sau centre de îngrijire

Lege promulgata
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care agresorii sexuali condamnați, înscriși în Registrul Național al Persoanelor care au comis infracțiuni sexuale, nu mai pot fi angajați sau nu pot desfășura activități de voluntariat în școli, spitale, centre de îngrijire, centre sportive ori în alte instituții, publice sau private, care presupun contact direct cu copii, vârstnici sau persoane vulnerabile.
Actul normativ, inițiat de senatorul USR Ștefan Pălărie, vine să întărească protecția acestor categorii și să împiedice accesul condamnaților pentru fapte sexuale la locuri de muncă în domenii sensibile.
Noua lege prevede, de asemenea, că Registrul Agresorilor Sexuali va include informații despre locul de muncă al fiecărui condamnat, detaliu care nu era până acum consemnat. În plus, persoanele înscrise în Registru vor fi obligate să notifice Poliția atunci când încheie un contract de muncă sau de voluntariat.
Registrul Agresorilor Sexuali a fost creat în 2019, iar în prezent conține informații despre aproximativ 65.000 de persoane.
Citește și:
- 10:13 - Alertă pentru șoferi: Amenzi automate pentru ITP expirat, identificate prin noile camere inteligente
- 08:46 - Simularea Bacalaureatului 2026. Elevii susțin joi proba la limba și literatura maternă
- 08:24 - Incendiu puternic în portul rusesc Ust‑Luga după un atac cu drone ucrainene
- 08:19 - Război în Orientul Mijlociu. Iranul respinge negocierile cu SUA, continuă atacurile în Israel
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











