TURCIA CERE ISRAELULUI SĂ ÎNCETEZE „ACȚIUNILE AGRESIVE”: „AR PUTEA DUCE LA NOI CONFLICTE”

TURCIA CERE ISRAELULUI SĂ ÎNCETEZE „ACȚIUNILE AGRESIVE”: „AR PUTEA DUCE LA NOI CONFLICTE”
Turcia a condamnat ferm atacurile de joi spre vineri noapte
Turcia a cerut, vineri, Israelului să înceteze „acțiunile agresive” împotriva Iranului, după atacurile asupra unor situri militare și nucleare.
„Israelul trebuie să înceteze imediat acţiunile sale agresive, care ar putea duce la noi conflicte”, a declarat Ministerul turc de Externe într-un comunicat.
Turcia a condamnat ferm atacurile de joi spre vineri noapte, catalogându-le ca o „încălcare flagrantă a dreptului internațional” și o „provocare ce servește politicii strategice a Israelului care vizează destabilizarea regiunii”.
În luna mai, Istanbulul a găzduit discuţii nucleare între Iran şi puterile europene.
„Faptul că atacurile au loc într-un moment în care negocierile privind programul nuclear al Iranului se intensifică arată că guvernul lui Netanyahu nu este dispus să rezolve problemele prin mijloace diplomatice şi nu ezită să pună în pericol stabilitatea regională şi pacea mondială în propriul său interes”, a declarat Ministerul de Externe de la Ankara.
„Facem apel la comunitatea internaţională să acţioneze urgent pentru a împiedica extinderea războiului”, a adăugat comunicatul MAE turc.
Citește și:
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
- 08:13 - Remorcher scufundat în Portul Midia. Trupul unei alte persoane decedate a fost recuperat de scafandrii militari
- 07:57 - Carburanții s-au scumpit din nou: motorina premium trece de 10 lei pe litru în unele benzinării
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











