Valeriu Gheorghiță: Vaccinarea împotriva COVID-19 reduce riscul de deces de 20 de ori. Nu există niciun medicament care să facă acest lucru

Valeriu Gheorghiță: Vaccinarea împotriva COVID-19 reduce riscul de deces de 20 de ori. Nu există niciun medicament care să facă acest lucru
Vaccinarea împotriva COVID-19 reduce riscul de deces de 20 de ori, în condițiile în care nu există în acest moment niciun medicament care să facă acest lucru, a declarat, în această dimineață, medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare din România, la lansarea Forumului Român Pro-Vaccinare. Valeriu Gheorghiță a adăugat că a discutat și cu alte țări, inclusiv cu Portugalia, țara europeană cu cea mai mare rată de vaccinare împotriva noului coronavirus, iar acestea "nu au făcut nimic diferit": "În câteva luni s-a redus ezitarea de la 40% la 2% prin faptul că toată societatea s-a mobilizat împotriva acestui virus", în timp ce în România oamenii au fost supuși teoriilor anti-vacciniste, a pus șeful CNACAV.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:21Caz cutremurător în Italia: mamă și fiică româncă, găsite moarte într-un apartament din Torino
- 11:05Subiecte la Evaluarea Națională 2026: elevii ar fi avut texte literare și cerință de rezumat la română
- 10:25Călătorie de coșmar spre Varna și Istanbul: trenul plecat din București a mers 115 kilometri în șase ore. Locomotiva a luat foc
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News


























