VREMEA 14 FEBRUARIE. TEMPERATURI ÎN CREȘTERE ÎN CEA MAI MARE PARTE A ȚĂRII

VREMEA 14 FEBRUARIE. TEMPERATURI ÎN CREȘTERE ÎN CEA MAI MARE PARTE A ȚĂRII
Vremea de astăzi va aduce o ușoară încălzire
Astăzi, valorile termice diurne vor fi în creștere în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi variabil, cu înnorări în vest, nord și parțial în centru, iar noaptea acestea se vor extinde și în celelalte regiuni. Se vor înregistra precipitații slabe, predominant sub formă de ploaie în Banat și Crișana, mixte în Moldova și Transilvania și izolat în alte zone. La munte va ninge, iar în unele regiuni se va depune strat de zăpadă. Pe alocuri, mai ales în zonele joase, se poate forma polei.
Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe litoral. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 4 și 13 grade Celsius. Dimineața, izolat, va fi ceață cu depuneri de chiciură.
În Capitală, vremea se va încălzi, cu temperaturi maxime de 9…11 grade. Cerul va fi variabil, dar în a doua parte a nopții vor apărea înnorări și ploi slabe, cu posibilitatea formării poleiului. Vântul va sufla slab și moderat.
În zonele montane, temperaturile diurne vor fi mai ridicate față de ziua precedentă. Cerul va avea înnorări temporare și va ninge, mai ales în masivele nordice pe timpul zilei, iar noaptea și în restul zonelor montane. Stratul de zăpadă se va îngroșa treptat. Vântul va sufla slab și moderat.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 19:27 - Mesaj de la Washington: Trump cere statelor NATO să acționeze rapid în criza din Golf
- 18:41 - Istvan Kovacs merge la Campionatul Mondial din 2026! Trei arbitri români, confirmați oficial pentru turneul final din America
- 17:33 - Scenariu coordonat? SUA au validat apelul Pakistanului pentru armistițiu cu Iranul
- 17:16 - Iranul amenință cu blocarea unei noi rute vitale: după Hormuz, Teheranul vizează Bab el-Mandeb
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











