Fotbal: Atalanta a câştigat cu 3-0 la Liverpool, în sferturile Europa League

Atalanta Bergamo a făcut un pas mare spre semifinalele Europa League la fotbal, după ce a învins-o surprinzător pe Liverpool cu 3-0, joi seara, chiar pe Anfield, în prima manşă a sferturilor de finală.

Gianluca Scamacca a reuşit o dublă pentru italieni (38, 61), iar croatul Mario Pasalic (83) a închis tabela.

Aceasta a fost prima înfrângere suferită de ”cormorani” acasă după 14 luni (indiferent de competiţie).

Derby-ul italian AC Milan – AS Roma s-a încheiat cu victoria la limită a formaţiei ”giallorossa”, cu 1-0, pe San Siro. Golul victoriei a fost reuşit de fundaşul Gianluca Mancini (17), cel care adusese victoria şi în derby-ul cu Lazio (1-0), din Serie A. AS Roma a jucat finala competiţiei anul trecut.

Bayer Leverkusen continuă sezonul de graţie şi a obţinut o victorie importantă, 2-0 cu West Ham United, deţinătoarea trofeului Europa Conference League. Desprinderea a venit în ultimele zece minute, când echipa antrenată de Xabi Alonso a punctat prin rezervele Jonas Hofmann (83) şi Victor Boniface (90+1).

Bayer a ajuns la 42 de meciuri consecutive fără înfrângere în acest sezon (37 de victorii).

În alt meci, Benfica a dispus cu 2-1 de Olympique Marseille. Pentru ”vulturi” au marcat Rafa Silva (16) şi Angel Di Maria (52), dar gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang (67) a readus speranţa în rândul echipei oaspete.

Rezultate:
AC Milan – AS Roma 0-1
A marcat: Gianluca Mancini 17.

Bayer Leverkusen – West Ham United 2-0
Au marcat: Jonas Hofmann 83, Victor Okoh Boniface 90+1.

Benfica Lisabona – Olympique Marseille 2-1
Au marcat: Rafa Silva 16, Angel Di Maria 52, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 67.

Liverpool – Atalanta Bergamo 0-3
Au marcat: Gianluca Scamacca 38, 61, Mario Pasalic 83.

Partidele din manşa secundă se vor juca în data de 18 aprilie.