Handbal, Cupa României Fan Courier, şaisprezecimi / CSM Oradea – CSM Bacău 22-35

CSM Bacău a defilat în meciul de Cupa României în compania echipei CSM Oradea, pe care a învins-o în deplasare cu 35-22. Handbaliștii băcăuani au mărit continuu diferenţa pe tabela de marcaj, iar la pauză aveau un confortabil 18-10. Nici in repriza a doua nu au lăsat garda jos, astfel că s-au desprins la 10 goluri (22-12), iar apoi la 13 (29-16), câte a avut şi în final. De menționat că CSM Oradea este un etern lider al ligii secunde, inclusiv în momentul de faţă, când are patru victorii din tot atâtea posibile în Seria D.
Marcatori
CSM Oradea: Liberţ 8, Munea 7, Munteanu 2, Radu 2, Pomian 1, Crăciun 1, Bondor 1; antrenor – George Tăutu;
CSM Bacău: M. Cotinghiu 8, Tudorancea 5, Anton 4, Păunică 4, Păunescu 2, Bologa 2, Gal 2, G. Cotinghiu 2, Dascălu 2, Tărâţă 2, Totoi 1, Dima 1; au mai jucat: Tamaş, Freiwald – portari, Juverdianu; antrenori: Eden Hairi şi George Călin.
După meci, antrenorul Eden Hairi a declarat: „E o victorie tonifiantă, venită la momentul potrivit, înaintea unui meci important din campionat, cel cu Buzăul. Mai mult, aş spune că este cel mai important meci de până acum şi adresez un apel publicului nostru să vină să ne suţină sâmbătă, 20 octombrie, de la ora 17.00 . De fapt, înainte de această partidă din Cupă, le-am spus băietilor mei că nu jucăm contra lui CSM Oradea, ci împotriva lui HC Buzău. Îi felicit pe toţi jucătorii mei, pentru dăruirea şi reuşitele pe care le-au avut în meciul cu Oradea. Ne-am făcut jocul, am fost foarte concentraţi pe toată durata partidei, iar eu cred că asta s-a datorat şi prezenţei lui Gabi Armanu, care i-a mobilizat şi mai mult pe băieţi. Pe de altă parte, le-am spus jucătorilor că trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, modeşti, muncitori şi concentraţi”.