Inter Milano a învins AC Milan, cu 2-0, în turul semifinalelor Ligii Campionilor! Golurile s-au marcat în 4 minute

Echipa italiană Inter Milano a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în finala Ligii Campionilor, programată la Istanbul pe 10 iunie. Inter Milano are prima șansă la calificarea în finala Ligii Campionilor, după 2-0 cu AC Milan.

Echipa antrenată de Simone Inzaghi conducea cu 2-0 încă din minutul 11. Edin Dzeko a deschis scorul în minutul 8, cu o reluare de la 7 m, după un corner executat de Calhanoglu.

Gazdele nu au apucat să se reașeze ca lumea pe teren, deoarece Mkhitaryan a pătruns central în careu și l-a învins pe Maignan. Ulterior, tot Inter a avut cele mai mari ocazii, inclusiv o bară lui Calhanoglu în minutul 16.

Prima ocazie importantă în contul lui AC Milan a venit abia în minutul 63, când mingea plecată din gheata lui Tonali a lovit bara porții. Gazdele au forțat golul care să le ușureze misiunea în retur, dar nu s-a mai marcat niciun gol până la final. Manșa a doua va avea loc pe 16 mai, pe același stadion.

AC Milan – Inter Milano 0-2 (0-2)

Marcatori: Dzeko (8), Mkhitaryan (11)

AC Milan: Maignan – Calabria (82 – Kalulu), Kjaer (59 – Thiaw), Tomori, T. Hernandez – Krunic, Bennacer (18 – Messias), Tonali – Saelemaekers (59 – Origi), Giroud, Brahim Diaz (82 – Pobega). Antrenor: Stefano Pioli

Inter Milano: Onana – Darmian, Acerbi, Bastoni – Dumfries, Mkhitaryan (62 – Brozovic), Calhanoglu (78 – Gagliardini), Barella, Dimarco (70 – de Vrij) – L. Martinez (78 – Correa), Dzeko (70 – Lukaku). Antrenor: Simone Inzaghi

În cealaltă semifinală, în prima manșă, Real Madrid și Manchester City au terminat la egalitate, scor 1-1, în Spania. Meciurile retur vor avea loc săptămâna viitoare, marți și miercuri.