Achiziția de vaccinuri anti-COVID-19 ajunge în instanță. Cine este vinovat pentru cumpărarea a 100 de milioane de doze de vaccin

Achiziția de vaccinuri anti-COVID-19 ajunge în instanță. Cine este vinovat pentru cumpărarea a 100 de milioane de doze de vaccin
Milioane de doze au expirat sau urmează să expire
Achiziția de vaccinuri anti-COVID-19 ajunge în instanță. Reprezentanți ai Ministerului Sănătății vor ajunge astăzi în fața judecătorilor ca să dea socoteală.
Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului a cerut instituției încă din luna mai să spună cine sunt responsabilii pentru achiziția unui număr uriaş de doze.
Oficialii au declarat atunci că unele contracte nu există, iar altele sunt confidențiale. România a cumpărat aproximativ 100 de milioane de doze de vaccin, însă mai puțin de 20% dintre acestea au fost folosite, spune Fundația.
Milioane de doze au expirat sau urmează să expire, iar pentru distrugerea celor rămase, tot românii trebuie să plătească.
Citește și:
- 22:03 - Scandal între Primăria Generală și Consiliul Genereal pe tema scumpirii biletelor STB: proiectul revine pe masa decidenților
- 20:03 - Rețeta lui Sorin Bontea pentru drobul de miel. Trucul simplu care duce gustul de Paște la un alt nivel
- 19:56 - Va plăti Europa prețul războiului lui Trump împotriva Iranului? - analiză POLITICO
- 19:50 - Speriați de situația din Orientul Mijlociu, românii preferă să-și petreacă vacanța de Paște pe litoral și în stațiunile de munte
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











