Bacăul a încetinit ritmul. Dacă dimineață prezența la vot era mai mare, acum e sub media națională

Bacăul a încetinit ritmul. Dacă dimineață prezența la vot era mai mare, acum e sub media națională
Prezența este, totuși, mai mare decât în primul tur de scrutin
Prezența este, totuși, mai mare decât în primul tur de scrutin
Alegătorii din Bacău s-au mobilizat mai bine dimineață la urne, dar încet-încet prezența la vot a început să scadă, astfel că acum a ajuns sub media națională.
Potrivit Biroului Electoral Central, la ora 17.00 prezența la vot la nivelul întregii țări era de 47,66%. La aceeași oră, prezența la nivelul județului Bacău era de 41,78%.
Cu toate acestea, prezența este și la nivelul județului cu mult mai mare decât în primul tur de scrutin când, la aceeași oră trecuseră pe la urne 35,99% dintre alegătorii băcăuani.
În cifre, din cei 600.372 de alegători înscriși pe listele electorale permanente, votaseră până la ora 17.00 250.889 de persoane. Dintre acestea, 23.470 de persoane au votat pe liste suplimentare, iar 1401 își exprimaseră opțiunea de vot cu urna mobilă.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










