„Depozit” de artificii descoperit de oamenii legii la un bărbat acasă

„Depozit” de artificii descoperit de oamenii legii la un bărbat acasă
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de orice operaţiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept.
La data de 02 decembrie a.c, în intervalul orar 10.00-12.00, polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat o acţiune pe raza municipiului Bacău, pentru verificarea respectării prevederilor Legii nr. 126/1995 privind comercializarea articolelor pirotehnice.
În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au depistat un bărbat de 36 de ani, din comuna Sarata, care oferea spre vânzare articole pirotehnice din categoriile P1 şi F2, dintr-un autoturism, fără a fi autorizat în acest sens.
Polițiștii au identificat 33 de baterii de artificii, peste 500 de emiţătoare de sunet și 14.900 de petarde.
Întreaga cantitate de articole pirotehnice în valoare totală de 5.000 de lei, în greutate de aproximativ 100 kg, a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de orice operaţiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept.
Sursa: Realitatea de Bacau
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:16 - Petrișor Peiu: ”Chiar și fără PSD, guvernul actual are puteri depline”
- 17:56 - Guvernul vrea să interzică azi cumulul pensie-salariu pentru angajații la stat - SURSE
- 15:41 - Gest cutremurător al lui Ionel Ganea după tragedie: cum a transformat pierderea fiului într-o cauză pentru alți copii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News














