GEST ȘOCANT AL JANDARMILOR BUCUREȘTENI VIDEO

GEST ȘOCANT AL JANDARMILOR BUCUREȘTENI VIDEO
Organizatorii marșului de comemorare a tragediei din Colectiv, amendați pentru depășirea "orei stabilite”
Gest șocant al jandarmilor bucureșteni: Organizatorii marșului comemorativ din București, sancționați pentru depășirea orei stabilite. Deși în fața fostului Club Colectiv se aflau doar câteva persoane care nu perturbau traficul, Jandarmeria a aplicat o amendă pe motiv că evenimentul a continuat după ora convenită.
La 10 ani de la tragedia din Clubul Colectiv, autoritățile au sancționat organizatorul marșului comemorativ desfășurat în București. Marian Rădună, inițiatorul evenimentului și semnatarul protocolului oficial, a fost amendat cu 3.000 de lei de către Jandarmeria Română. Motivul: prezența a peste 25 de persoane în fața fostului club la ora 23:00, după încheierea marșului.
Evenimentul a început la ora 18:00 în Piața Universității și s-a încheiat oficial la 19:45. Cu toate acestea, mai mulți participanți au rămas în zonă pentru a aprinde lumânări și a păstra un moment de reculegere în memoria celor 65 de victime ale incendiului din 2015.
Gestul autorităților a stârnit reacții diverse în spațiul public, unii considerând amenda un semn de exces de zel.
Citește și:
- 21:42 - Israelul și SUA au atacat Iranul. Ayatollahul Khamenei a fost ucis, iar trupul său a fost recuperat – SURSE israeliene
- 20:24 - Orientul Mijlociu în pragul escaladării: Israel și Statele Unite au atacat Iranul, spații aeriene închise și zboruri anulate
- 19:49 - Iranul a închis Strâmtoarea Ormuz, prin care trece până la 30% din petrolul mondial
- 12:03 - Premierul Netanyahu, mesaj ferm după atacurile asupra Iranului: Acest regim terorist ucigaş nu trebuie să fie înarmat cu arme nucleare. Îi mulțumesc marelui nostru prieten, Donald Trump - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











