INSP: 85,7% dintre pacienții Covid care au decedat în săptămâna 17-23 ianuarie nu erau vaccinați

INSP: 85,7% dintre pacienții Covid care au decedat în săptămâna 17-23 ianuarie nu erau vaccinați
Peste 85% dintre persoanele care au murit în urma infecției cu Covid în săptămâna 17-23 ianuarie nu erau vaccinate, transmite Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).
Peste 85% dintre persoanele care au murit în urma infecției cu Covid în săptămâna 17-23 ianuarie nu erau vaccinate, transmite Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).
Conform Raportului săptămânal de supraveghere, în săptămâna menţionată, 38,9% din cazurile de Covid au fost înregistrate în Bucureşti, Timiş, Cluj, Constanţa şi Bihor. 55,8% din cazurile confirmate au fost la persoane nevaccinate.
Dintre cei vaccinaţi care s-au îmbolnăvit, peste jumătate erau fie imediat după vaccinare, fie la mai mult de şase luni de la ultima doză.
În săptămâna 17 - 23 ianuarie, 25,3% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bihor, Bacău, Galaţi, Mureş şi Suceava. 85,7% din decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate anti-Covid.
De la începutul pandemiei şi până în prezent, 85,9% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani, iar 54,4% din decese - la bărbaţi. 93,3% din decedaţi aveau cel puţin o comorbiditate asociată, precizează INSP.
Citește și:
- 15:17 - Accident rutier grav în Cluj. Cinci persoane, încarcerate după ce două autoturisme s-au ciocnit violent -FOTO
- 13:59 - ANM a emis un nou Cod galben de vreme rea. Ploi abundente în jumătate din țară, ninsori și viscol la munte -HARTA
- 10:55 - Ce se va întâmpla cu Sfânta Lumină de la Ierusalim. Reprezentantul Patriarhiei Române la Locurile Sfinte: ”Va fi probabil ca în perioada pandemiei”
- 15:45 - Televiziunea Poporului nu cedează: vocea românilor se face auzită. Transmisiune specială din SUA
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











