Actualitate· 1 min citire

Luna Decembrie a fost de foc pentru pompierii băcăuani: peste 850 de misiuni

9 ian. 2023, 19:13
Actualizat: 9 ian. 2023, 19:13
Luna Decembrie a fost de foc pentru pompierii băcăuani: peste 850 de misiuni

Luna Decembrie a fost de foc pentru pompierii băcăuani: peste 850 de misiuni

Articol scris de Sergiu Badarau

De asemenea, în perioada de referință, au fost executate trei misiuni pirotehnice, iar echipajele SMURD au intervenit în 455 de cazuri.

În luna decembrie, echipajele de intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mr. CONSTANTIN ENE” al Județului Bacău, cu mijloacele tehnice destinate stingerii incendiilor, recuperării și salvării persoanelor din medii ostile vieții, precum și pentru acordarea primului ajutor calificat, au executat 869 de misiuni.

Astfel, în intervalul menționat, pompierii băcăuani au lichidat 70 de incendii, 2 arderi necontrolate, au intervenit în 49 de misiuni pentru asistența persoanelor, o misiune pentru salvarea animalelor, patru misiuni pentru descarcerare și au gestionat alte 199 intervenții în sprijinul comunităților. De asemenea, în perioada de referință, au fost executate trei misiuni pirotehnice, iar echipajele SMURD au intervenit în 455 de cazuri.

În ceea ce privesc incendiile produse la gospodării, cele mai frecvente cauze ale acestora au fost coșul, burlanul de fum defect sau necurățat (21 cazuri), cenușă, jar și scântei de la sistemele de încălzire (21 de cazuri) și instalațiile electrice defecte (zece cazuri).


Sursa: Realitatea de Bacau

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News