Percheziții la braconieri: arme și proiectile găsite la domiciliile acestora

Percheziții la braconieri: arme și proiectile găsite la domiciliile acestora
Armele și celelalte obiecte au fost ridicate de polițiști în vederea continuării cercetărilor.
La data de 10 martie a.c, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Bacău au organizat o acţiune pe raza comunei Ștefan cel Mare, ocazie cu care au pus în aplicare trei mandate de percheziţie domiciliară.
În urma efectuării percheziţiei la locuinţa unui tânăr de 34 de ani, a fost identificată o armă de vânătoare pe care acesta ar fi deţinut-o fără drept în perioada martie 2022-ianuarie 2023 și pe care ar fi utilizat-o la comiterea actelor de braconaj cinegetic.
Totodată, la locuința unui bărbat de 48 de ani, din aceeași localitate, polițiștii au identificat o armă de foc, confecţionată artizanal, două puști cu aer comprimat, 6 cartuşe de vânătoare, 2 cutii cu diaboluri și 7 proiectile tip breneke.
Armele și celelalte obiecte au fost ridicate de polițiști în vederea continuării cercetărilor.
Polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor, braconaj cinegetic şi contrabandă calificată.
Sursa: Realitatea de Bacau
Citește și:
- 19:40 - Incident aviatic în Capitală: un avion care zbura spre Egipt revine de urgență la sol
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











