Vizibilitate redusă în trafic din cauza ceții pe mai multe drumuri din țară

Vizibilitate redusă în trafic din cauza ceții
Circulația se desfășoară marți dimineața în condiții de ceață pe drumurile din zece județe, dar și pe autostrăzile A0 Centura București, A1 București - Pitești, A2 București - Constanța și A4 Ovidiu - Agigea.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că ceața scade vizibilitatea în trafic, pe alocuri chiar sub 100 de metri, pe autostrăzile A0 Centura București, A1 București - Pitești, A2 București - Constanța și A4 Ovidiu - Agigea.
Se circulă pe un carosabil parțial umed, fără valori ridicate de circulație.
Pe autostrăzile A3 București - Ploiești și A7 Ploiești - Adjud nu sunt semnalate probleme de vizibilitate, iar carosabilul este preponderent umed, fără precipitații.
Totodată, ceața scade vizibilitatea în trafic sub 200 de metri, izolat sub 50 de metri, pe mai multe drumuri din județele Botoșani, Călărași, Constanța, Dolj, Giurgiu, Ialomița, Ilfov, Olt, Teleorman și Tulcea, iar în funcție de condițiile locale este favorizată depunerea poleiului.
Pe DN 7 Râmnicu Vâlcea - Sibiu, pe tronsonul kilometric 200 - 230, între localitățile Călimănești (județul Vâlcea) și Șelimbăr (limita cu județul Sibiu), este semnalat polei. Se acționează cu material antiderapant.
Nu sunt semnalate drumuri naționale sau autostrăzi cu circulația oprită ca urmare a vreunui eveniment rutier sau a condițiilor meteo nefavorabile.
Citește și:
- 11:17 - SURSE: Raed Arafat, audiat la Parchetul Militar într-un nou dosar privind achiziții ale IGAv. Prejudiciu de 1 milion de euro
- 11:11 - Anca Alexandrescu: „Zilele lui Ilie Bolojan sunt numărate”. Premierul „s-a legat cu lanțurile de scaun”, dar PSD este decis să-l dea jos rapid - VIDEO
- 10:53 - Incendiu stins la CET Vest, dar cinci autospeciale rămân la fața locului pentru răcire. Ministrul Energiei: "Instalațiile Transelectrica funcționează normal"
- 08:37 - Vreme rece de 1 Mai: temperaturi sub normal și ploi în sud-est. Cum arată prognoza ANM pe 4 săptămâni
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News














