Vremea în România, duminică, 7 august. Anunțul făcut de meteorologi: ce temperaturi se vor înregistra astăzi

Vremea în România, duminică, 7 august. Anunțul făcut de meteorologi: ce temperaturi se vor înregistra astăzi
Se anunță temperaturi caniculare
Meteorologii au anunțat cum va fi vremea pe data de 7 august 2022. Astăzi în mare parte din țară va fi în vigoare un cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat.
Pentru data de 7 august 2022 meteorologii anunță temperaturi maxime de până la 34 de grade Celsius. Duminică 25 de județe și municipiul București vor fi sub cod galben de caniculă. Temporar, în cea mai mare parte din țară va ploua.
„Valul de căldură va persista în cea mai mare parte a țării, disconfortul termic va fi ridicat, iar local indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Vor fi perioade scurte și pe arii restrânse cu manifestări de instabilitate atmosferică”, se arată în prognoza emisă de ANM.
În București valul de căldură va fi persistent. În general temperaturile maxime vor fi de 34-36 de grade, iar cele minime nu vor coborî sub 19-21 de grade.
Satu Mare, Bihor, Arad, Timiș, Caraș Severin, Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Gorj, Călărași, Constanța, Alba, Hunedoara, Giurgiu, Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Buzău, Vrancea, Galați, Brăila, Tulcea, Ilfov, București sunt zonele vizate de cod galben, potrivit meteoromania.ro.
Cum va fi vremea în țară?
Iată care sunt temperaturile maxime de duminică, șansele de precipitații, procentul de umiditate și viteza vântului, pe 7 august 2022, în principalele orașe ale țării:
SURSĂ: SUBSTANTIAL.ro
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News











