Emily Mărginean și Daniel Martin de la CSM Bacău, pe podium în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc

Doi sportivi legitimați la Clubul Sportiv Municipal Bacău sunt pe podium după prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) ce se desfășoară la Miercurea Ciuc. La feminin, proba 50 metri bras, Emily Mărginean s-a clasat pe poziția a doua, cu 01:03:24, și pe poziția a treia la 200 metri mixt, cu  02:19:14, în timp ce la masculin Daniel Martin a fost primul la 200 metri mixt, cu 01:57:82 și al doilea la 200 metri spate, cu timpul de 01:52:44. Ștafeta băcăuană compusă din Daniel Martin, Alin Alexandru Artimon, Dragoş Alexandru Hrişcu, Rareş Andrei Drugă a ocupat poziția a treia la 4×50 m liber, cu timpul de 01:31:96. Daniel Martin este cel mai bun sportiv al județului Bacău, iar ultimele sale rezultate – aur și argint în probele de 200 și, respectiv, 100 m spate la Cupa Mondială de la Moscova – l-au consacrat în segmentul de elită al natației internaționale, la nivel de seniori. Martin este calificat și la Jocurile Olimpice din Tokyo 2020.