Înfrângere nemeritată pentru Aerostar

Aerostar Bacău a debutat în noul sezon al Ligii 2 pe propriul teren contra unui nume de tradiție al fotbalului românesc, U Cluj Napoca , pierzând cu scorul de 0-1 (0-0). Singurul gol al partidei din runda inaugurală a sezonului 2020-2021 a ”B-ului” a fost înscris de Dorin Goga (60), jucător intrat în teren după pauză.

Aerostar Bacău a evoluat cu destul de mult respect față de un adversar experimentat, mai ales în prima repriză. De fapt, primul mitan al duelului de la Bacău a fost unul cu un ritm de joc destul de lent și cu puține ocazii de gol. După pauză, gazdele au avut momente importante la poarta lui Muțiu. Chelaru (47), Mureșan (47) și Chirilă (49) au avut șansele lor, numai că portarul ardelenilor a fost la post de fiecare data și a respins. Și dacă Aerostar nu a marcat, a ieșit Goga la rampă. Prima dată în minutul 48, dar a salvat Anca-Trip, iar a doua oară în minutul 60. Atunci a primit în mijlocul careului echipei băcăuane și, cu multă șansă, a deschis scorul cu un șut din marginea careului mic. Trei minute mai târziu, portarul Anca-Trip a menținut diferența minimă la ocazia lui Gavra (U Cluj), iar minutele de prelungire ale reprizei secunde, șase la număr, au fost foarte animate. Vraciu (95 – FOTO nr.11) a trimis peste transversală în urma unui corner, lui Novac (95) i-a fost refuzat golul de către portarul Aerostarului, iar ultima fază importantă a jocului s-a petrecut în careul oaspeților. Mingea a fost ”aruncată” spre suprafața de pedeapsă a ardelenilor, iar Vraciu (96) a trimis cu capul mingea în bara din dreapta lui Muțiu. Faza s-a terminat cu bine pentru U Cluj și cu gazdele dezamăgite. Meritau un punct în fața unui adversar mult mai bine cotat, mult mai experimentat, dar de care, în prezent, este numai numele.

Sursă FOTO: Florin Oteliță
Meciul a fost presărat și de accidentări. De la gazde, Bobaru a ieșit cu probleme medicale, la fel cum la oaspeți, Tamaș a fost nevoit să ajungă la spital. Jucătorul Aerostarului pare să fi avut o întindere musculară, iar cel al clujenilor o ruptură de ligamente la genunchiul stâng.
Aerostar Bacău va disputa meciul din etapa a II-a a sezonului regulat al Ligii 2 în ziua de sâmbătă, 5 septembrie 2020, pe terenul celor de la Farul Constanța. Duelul va începe de la ora 14:00 și va fi transmis în direct la Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport. Următorul meci al echipei băcăuane pe propriul teren va fi cu CSM Reșița, cel mai probabil în ziua de sâmbătă, 12 septembrie 2020, de la ora 11:00.

AEROSTAR BACĂU
Anca-Trip – Corban (min.35, Alecsandru), Yabre, Bobaru (min.76, Moisi), Mureșan, Chirilă, Chelaru, Oteliță (min.61, Ardei), Gavrilă (min.76, Manole), Ilie (min.61, Burlacu), Vraciu. Antrenor: Cristian Lupuț.
UNIVERSITATEA CLUJ NAPOCA
Muțiu – Luchin, Tamaș (min. 78, Tălcean), A.Mureșan, Ferreira, Novac, Negrean, Neciu, Golan (min. 46, Goga), Măneran (min. 84, Ilieș), Gavra (min. 71, Ștefănescu). Antrenor: Adrian Falub.

Rezultatele înregistrate în etapa 1 a Ligii 2, sezonul 2020-2021 sunt: CSM Slatina – Dunărea Călărași 0-1, Fotbal Comuna Recea – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Rapid București 1-3, SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna 1-1, ACS ASU Politehnica Timișoara – CS Mioveni 0-0, Unirea 04 Slobozia – Turris-Oltul Turnu Măgurele 1-0. Partida Petrolul Ploiești – Farul Constanța se juoacă astăzi, iar jocurile U Craiova 1948 SA – Ripensia Timișoara și Metaloglobus București – Pandurii Târgu Jiu au fost amânate.