Salvamont România: 40 de persoane salvate de pe munte în ultimele 24 de ore

Salvamont România: 40 de persoane salvate de pe munte în ultimele 24 de ore
Cele mai multe apeluri - 12 - au fost primite de către Salvamont Braşov
40 de persoane au fost salvate, în ultimele 24 de ore, de către salvamontişti, aproape jumătate dintre acestea fiind transportate la spital, anunţă, marţi, Salvamont România.
În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Naţional s-au primit 38 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a Salvamont.
Potrivit sursei citate, cele mai multe apeluri - 12 - au fost primite de către Salvamont Municipiul Braşov şi Salvamont Sinaia, cu opt solicitări.
"În cazul acestor intervenţii au fost salvate 40 de persoane. Dintre acestea, 18 au fost predate serviciului de ambulanţă sau SMURD pentru transport la spital, iar o persoană a fost predată elicopterului SMURD pentru transport aerian la spital. S-au primit şi 37 de apeluri prin care se solicitau sfaturi şi informaţii despre diferite trasee turistice din zona montană şi despre domeniile schiabile", menţionează reprezentanţii Salvamont. AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:45 - Fenechiu (PNL), discuții cu grupul PACE înainte de votul moțiunii: „Nu am amenințat, nu am făcut promisiuni, le-am cerut părerea”
- 15:06 - Ucraina propune un armistițiu pe termen lung, după ce Trump și Putin au vorbit despre un „armistițiu de Ziua Victoriei”
- 15:00 - Plase de pescuit ilegale descoperite în Marea Neagră
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News














