Percheziție la Roșiori: 400 kg de articole pirotehnice, descoperite de polițiști băcăuani în cadrul acțiunii „PIROTEHNIC”

25-12-10-03-32-52big_artificii
Miercuri, 10 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat o acțiune amplă pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale privind regimul materiilor explozive, în baza Planului de acțiune „PIROTEHNIC”. Activitățile au vizat verificarea legalității comercializării și deținerii articolelor pirotehnice, în contextul apropierii sărbătorilor de iarnă.
În cadrul acțiunii, polițiștii au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui tânăr de 31 de ani din comuna Roșiori. În urma verificărilor, forțele de ordine au descoperit și au indisponibilizat aproximativ 400 de kilograme de articole pirotehnice, aparținând categoriilor P1, F2, F3 și F4. Valoarea totală a materialelor ridicate se ridică la aproximativ 50.000 de lei. Pe numele tânărului a fost întocmit un dosar penal conform Legii nr. 126/1995R privind regimul materiilor explozive. Întreaga cantitate de articole pirotehnice a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor.
Avertismentul polițiștilor: reguli stricte pentru utilizarea articolelor pirotehnice
Polițiștii atrag atenția cetățenilor asupra riscurilor și a consecințelor legale legate de utilizarea necorespunzătoare a articolelor pirotehnice și transmit următoarele precizări importante:este interzisă comercializarea articolelor pirotehnice către minorii sub 16 ani, faptă care constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an, utilizarea articolelor pirotehnice de risc scăzut, mediu sau mare este strict interzisă persoanelor neautorizate, persoanele fizice pot folosi doar articole pirotehnice din categoria F1, destinate spațiilor restrânse și având un nivel de risc foarte redus, toate articolele pirotehnice trebuie utilizate în spații sigure, fără a pune în pericol propria persoană sau pe cei din jur, achiziționarea se poate face exclusiv din surse autorizate. Persoanele fizice nu au voie să desfășoare activități de comercializare, depozitare, confecționare, import sau transmitere a articolelor pirotehnice.
Utilizarea neautorizată poate provoca accidentări grave, incendii, pagube materiale și poate crea situații de risc major pentru copii și adulți. Polițiștii recomandă respectarea strictă a legislației și apelarea doar la produse sigure, provenite din surse autorizate, pentru a preveni incidentele în perioada sărbătorilor.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Bacau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










